پروژه کارآموزی مراحل ساختمان سازی  شامل 60 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پروژه های جامع و کامل در مورد  کارآموزی مراحل ساختمان سازی  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه:

شکر وسپاس  بی پایان بر درگاه خدای تبارک وتعالی که تا این مرحله زندگی مرا یاری نموده است.

من سعی کردم در این مجموعه تمامی مراحلی که در یک گارگاه انجام می شود را به صورت گزارش در بیاورم این پروژه شامل دو  فصل می باشد که در فصل اول توضیح کلی در مورد طراحی ،مدیریت و مصالح شناسی بحث شده است  ودر فصل دوم گزارش پروژه  ودر بعضی قسمت های این   برای درک بیشتر مراحل پروژه مجبور به توضیح  کلی که منبع از کتاب بوده  تا مخاطبین عزیز استفاده کامل را ببرند.

اهمیت و کاربرد مدیریت فنی

مدیریت را می توان استعداد دستیابی به حداکثر کیفیت و کمیت تولیدات در برابر حداقل هزینه و کار تعبیر نمود . در حقیقت آگاهی از ارزش وقت ، کار ، مواد و مصالح و وسایل از ضروریات اولیه امر مدیریت صحیح به حساب می آید و مدیر خوب آن است که پیوسته مراقب و درصدد پیدا کردن روشهای مناسب و بهتری جهت برگزاری و انجام کارها و بهبود بخشیدن به اوضاع کار باشد .

امروزه با توجه به پیچیده بودن پروژه های بزرگ ساختمانی و در نظر گرفتن تشکیلات کارگری و قوانین کار و ماشین آلات ساختمانی ، همگی باعث می شود که مسئله مدیریت یک فن و علم پدیدار شود .

موفقیت یک مدیر خوب در صورتی خواهد بود که بتواند هماهنگی لازم را در زیر بخش های تشکیلات به وجود آورد از جمله آن :

۱ . تقسیم مناسب مسئولیت به اداره کنندگان و واگذاری اختیارات لازم با داشتن نظارت کامل و اعطای کار و خواستن مسئولیت انجام کارها .

۲ . داشتن تعداد کافی اشخاص ذیصلاح در امر مدیریت .

۳ . داشتن استعداد رهبری و مدیریت .

۴ . آگاهی به امور مالی و سیستم های حسابداری و تعیین درآمدها و هزینه ها .

بررسی ضرورت اجرای یک طرح در یک منطقه

به طور کلی انجام مطالعات اولیه فنی و اقتصادی و توجیهات لازم آن با در نظر گرفتن خصوصیات خاص هر پروژه و محل اجرای آن از ضروریات اجرای یک طرح در یک منطقه است .

نتایج این مطالعات اولیه به صورت یک گزارش کامل و جامع در مورد پروژه مورد نظر برای کارفرما فراهم می گردد که دفتر فنی کارفرما پس از مطالعه دقیق این گزارش و در صورت توجیه داشتن آن اعتبار لازم را برای اجرای طرح در اختیار مجریان قرار می دهد .

خطوط کلی بررسی ضرورت اجرای یک طرح در منطقه را می توان به شرح ذیل  خلاصه نمود :

۱ . انجام مطالعات و بررسی های لازم در زمینه های تولیدی ، شناخت امکانات فنی ، مالی ، انسانی ، زمین و نیازها ، توجیهات ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی .

۲ . انجام مذاکره و تبادل نظر لازم با مقامات و مسئولین منطقه و مؤسسات پیرامون اهداف مذکور و کسب اطلاعات و مجوزهای لازم برای اجرای طرح .

۳ . تجزیه و تحلیل اطلاعات و آمار و ارقام گرد آوری شده در جهت شناخت هر چه بیشتر از مسائل و مشکلات موجود و ضرورت های ایجاد طرح و انجام پیش بینی های لازم برای برطرف کردن نارسایی های موجود .

۴ . مشخص نمودن اهداف کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت با توجه به اطلاعات جمع آوری شده .

۵ . تهیه و تنظیم برنامه های لازم جهت دستیابی به اهداف طرح و تخمین هزینه کارهای اجرایی .

شناخت از مسائل اولیه کارگاهی و تجهیز کارگاه

به طور کلی در هر کارگاه ساختمانی بررسی نکاتی چند قبل از شروع هر گونه عملیات لازم و ضروری است که موجب پیشرفت بعدی کار و در نتیجه به پایین آوردن هزینه طرح کمک خواهد کرد .

این بررسی را می توان به مراحل مختلف زیر تقسیم کرد :

الف .  دسترسی ها

بررسی و مشخص نمودن راههای دسترسی به کارگاه ، خیابان های اطراف ، راههای موجود و ایجاد راههای جدید موقتی در صورت لزوم .

ب .  بررسی موقعیت طبیعی و جغرافیایی

بررسی فصول و زمانهای کار ، مدت زمان یخبندان ، بارانی ، طوفانی ، روزهای بسیار گرم ، بررسی عوامل طبیعی زمین مانند کوه ، تپه ، سنگ ، باتلاق ، مرداب .

 ج .  بررسی روشهای مختلف تدارکات مصالح مورد نیاز کارگاه

محل تهیه شن ، ماسه ، سیمان ، آب ، چوب ، تخته داربست ، میخ ، آجر ، آهن ، میلی گرد و . . . و تأمین برق کارگاه .

مرحله دوم :‌  تدوین برنامه اجرایی و تدارکاتی کارگاه

مدت زمان اجرای پروژه و مشکلات و مسائل مربوط به آن در خصوص جزئیات نحوه اجرایی کار و مراحل مختلف زمانبندی آن ، میزان ذخیره سازی و انبارهای مورد نیاز ، تجهیزات و لوازمات ضروری کارگاه .

مرحله سوم :   آماده محل کار سازی

مرحله چهارم :  تهیه و تدارک مصالح لازم

بررسی و تعیین معادن مصالحی نظیر شن ،  ماسه ، سنگ و کارخانجات ، تهیه سیمان ، میلی گرد و چگونگی حمل آنها از معادن و یا کارخانه به محل کارگاه .

مرحله پنجم :  تجهیزات و ماشین آلات

از قبیل ماشین آلات راه سازی ، بتن سازی و حمل بتن ، حمل و نقل مصالح در کارگاه ( دامپر و . . . ) .

ماشین آلات ساختمانی

ماشین آلات ساختمانی دارای تنوع بسیاری می باشند که با توجه به نوع پروژه از آنها استفاده می شود .

اطلاعات مورد نیاز در خصوص کاربرد این وسایل را در دروس مختلف نظیر ماشین آلات راه سازی ، اجرای ساختمان های بتنی و . . . خوانده اید لذا فقط نام آنها ذیلا آمده است .


جهت دانلود متن کامل پروژه کارآموزی مراحل ساختمان سازی کلیک نمایید